Ez az a három mágikus betű, amit minden 45 év feletti férfinak ismernie kell: PSA, azaz prosztata-specifikus antigén.
A PSA egy a prosztata hámsejtjei által termelt fehérje, amely elsősorban az ondóba kerül, annak elfolyosítása a fő funkciója és főként az ondóval ürül a szervezetből. Kisebb mennyiségben a véráramba is bejut, így laborvizsgálat folyamán a vérből könnyen kimutatható.
A vérben keringő PSA szintjének változása könnyen nyomon követhető – a fehérje szint emelkedési mutatóiból pedig a prosztata egyes megbetegedéseire tudunk következtetni. Többféle formában található meg a vérben pl.: más fehérjéhez kötötten vagy szabadon “úszhatnak” a vérplazmában. Ezek a különböző “fajták” egészen más okok miatt jelennek meg a vérben. De erről majd egy másik alkalommal.
Most az egyszerűség kedvéért maradjunk a totál, azaz össz PSA-nál, azaz a teljes PSA szintnél, ez mindenféle fajta PSA fehérjét tartalmaz. A legtöbb labor CSAK EZT végzi.
Az igaz, hogy a prosztata megbetegedései emelkedett PSA értéket okozhatnak, de FONTOS tudni, hogy egy emelkedett vizsgálati eredmény nem feltétlenül jelent kóros elváltozást! Nézzük pontosabban:
Amit elsőként le kell szögezni, hogy egy ilyen össz PSA eredményből SEMMI, azaz SEMMI nem állapítható meg biztosan, minden a kontextustól függ.
Már most megnyugtatok mindenkit, akinek emelkedettebb értéket mértek, hogy ez a totál PSA ezerféle dologtól ( na jó nem 1000, de jó sok), eseménytől és nyilván betegségtől is meg tud változni.
- Egy része teljesen normál élettani folyamat,
- van egy másik része, ami szintén logikusan következik bizonyos események miatt, tehát funkcionálisan normális, és
- ugye vannak a prosztata betegségek, ezek közül az egyik, a prosztatarák.
Először is, nézd meg, hogy milyen mértékegységben adták meg a laborban az eredményt. Akkor vagy rendben, ha ng/ml. ( Ez nem evidens nálunk. Volt olyan ügyfelem, aki más mértékegységben kapta és már temette magát az extrém magas érték miatt, pedig teljesen normál tartomány volt, és sajnos tudok példát az ellenkezőre is, ami azért aggasztó, mert fals nyugalomba ringatta magát.)
Mitől változik meg ez az össz PSA szint: ( nem változhat, hanem valóban megváltozik)
- Életkor előrehaladtával sávosan egyre magasabb értéket találtak teljesen élettaninak, gyakorlatilag így vagytok rendben. Pont úgy nem kóros, mint ahogy ráncosodik a bőrünk, vagy ahogy idősebb korra a gerinc görbülete változik, törékenyebbé válnak a csontok. A prosztata is “öregszik”.
- Volt-e a vérvétel előtt szex vagy szexuális esemény. Ebbe minden beletartozik: partnerrel, partner nélkül, akkor is ha magömlés nélküli orgazmus volt, ha volt előváladék, és az ejakuláció mindenféle mértékben ( ha csak egyetlen csepp is) . Erről jellemzően el szoktak felejteni az orvosok szólni, hogy előtte napokig érdemes “pihenni”. Azt tapasztalom, hogy van, aki kifejezetten direkt a vérvétel előtti napon aktivizálja magát, hogy jobb legyen az érték. Nem lesz jobb, sőt!
- Van-e gyulladás a testben: bárhol, nem csak a prosztata számít, mert hogy prosztataspecifikusnak hívjuk, de azért nem teljesen az, mert NEM CSAK a prosztata miatt emelkedhet.
- Mennyi vizet ittál a mérés előtt: ha keveset, akkor “töményebb” lesz a vett minta és mivel nanogrammokat mérünk, ezért simán mérési pontatlanság is lehet amiatt, hogy bekoncentrálódott a minta. Ez akár 1-2 egészt is módosíthat az eredményen!
- A vérvétel előtti napokon milyen medencefenékre ható ( kötőszövet , izomrendszer….stb.) hatás ért. pl.: kerékpározás, masszázs, lovaglás… mert hogy ezek is emelik az össz PSA szintet, igaz csak kis mértékben, de
A hatások összeadódnak!
Még ezeken felül vannak a prosztata elváltozásai extrában
- prosztata megnagyobbodás (emeli)
- a prosztata gyulladását ( ingadozóan emeli)
- jóindulatú prosztata hypertrophiát, azaz BPH (emeli)
- a prosztata rosszindulatú megbetegedése ( ugrásszerűen emeli)
Egyes felmérések szerint átlagosan négyből három esetben nem rákos elváltozás felelős a magas PSA-értékekért!
Leszögezhető tehát, hogy a PSA egymagában nem a legjobb tumormarker. Ezt támasztja alá az a tapasztalat is, hogy a PSA alapú szűrés eredményeként sok téves rákpozitív diagnózis születik, ami a kiszűrt pácienseknél felesleges aggodalmat, akár pánikot is okoz ill. okozhat és ún. túlkezeléshez vezet (ill. felesleges vizsgálatokra kerül sor).
A prosztata carcinóma gyanúját ezért inkább az emelkedő vagy ugrásszerűen megemelkedett PSA-értékek igazolhatják: ha a PSA-szint egy év leforgása alatt pl.: min. kétszeresére, de akár a sokszorosára nő, az alátámasztja a rosszindulatú folyamatok esetleges jelenlétét. Azonban, ha az érték hol nő, hol pedig csökken, az inkább gyulladásra utal.
Menjek-e a szűrésre?
Mindenképp, mert a PSA szűrés
- egy gyors és egyszerűen elvégezhető,
- a magyar egészségügyi viszonyok mellett is könnyen hozzáférhető vizsgálati módszer,
- a páciens számára kevés kellemetlenséggel jár.
Amennyiben pedig az eredmény betegség gyanúját veti fel, további urológiai vizsgálatokkal (pl. mp-MRI) tisztázható az eltérés kiváltó oka, így már korai stádiumban is felfedezhetővé válhat a prosztatarák.